Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου 2011

Ελλάδα - Λιθουανία 69-73 EuroBasket 2011 (Βίντεο)

Την έκτη θέση της Ευρώπης κατέκτησε η χώρα μας, αφού ηττήθηκε σε έναν αδιάφορο βαθμολογικα αγώνα, που οι διαιτητές φρόντισαν να προσφέρουν με τα σφυρίγματά τους στην οικοδέσποινα Λιθουανία.

Ο αγώνας χωρίς άγχος...
 και για τις δύο ομάδες, ελάχιστα φάουλ και όμορφο παιχνίδι από τους Έλληνες.

Το σκορ στο πρώτο 10λεπτο είναι 20-14 υπέρ της Ελλάδας.

Δεν χάσαμε ούτε μια φορά το προβάδισμα. Το σκορ στο ημίχρονο 37-32.

Δεύτερο ημίχρονο και αφλογιστία για τους διεθνείς μας. Ίσως είμαστε οι πιο άστοχοι στα τρίποντα στο τουρνουά. Τεχνική ποινή σε βάρος της Ελλάδας και οι Λιθουανοί παίρνουν κεφάλι 40-39.

Η διαφορά διευρύνεται σε βάρος των Ελλήνων. Πολλά άστοχα τρίποντα & 56-48 στο 3ο δεκάλεπτο.

Ψιλοχαρίζονται οι διαιτητές στους Λιθουανούς,  χωρίς να τους δίνουν αρκετά φάουλ. 61-58 πίσω η Ελλάδα, 4 λεπτά πριν τη λήξη.

Τους χαλάμε το πάρτυ στα τελευταία λεπτά και 61-61 με 90 δευτερόλεπτα να μένουν!

Ξανά ανάποδο σφύριγμα των διαιτητών που δίνουν τη μπάλα στη Λιθουανία και μας στερούν την επίθεση ενώ το σκορ ήταν 63-61. Οι Λιθουανοί στη συνέχεια ευστοχούν και το σκορ 69-65.
Τρίποντο του Καλάθη και 69-68.

Τελικό σκορ 73-69 υπέρ της Λιθουανίας.

Η Ελλάδα τελικά κατέκτησε την 6η θέση στο EuroBasket της Λιθουανίας.

Αν μη τι άλλο, η Ελληνική ομάδα, αποτελούμενη από νέους παίκτες, που ίσως δεν είχαν τον παραίτητο χρόνο να "δέσουν" μεταξύ τους, (μην ξεχνάμε ότι ένας ένας οι "παλιοί" αποχωρούσαν το καλοκαίρι), ήταν επιτυχημένη. Με μοναδική παραφωνία το black out στο παιχνίδι με τους Σκοπιανούς που έδωσε δικαιώματα σε πολλούς να την αμφισβητήσουν.

Την έβδομη θέση κατέλαβε πριν λίγο η Σλοβενία, νικώντας τη Σερβία 72-68.

Αύριο στις 17:30 o μικρός τελικός μεταξύ Ρωσίας και Σκοπίων και
ο στις 21:00 ο μεγάλος τελικός μεταξύ Γαλλίας και Ισπανίας.